Dodany: 2018-02-08 11:32:22
 

Dwie drogi leczenia uzależnień

Jak rozpocząć leczenie uzależnień od leków? Mamy do wyboru dwie drogi. Jedna z nich, to leczenie niestacjonarne, które polega na wizytach u specjalisty kilka razy w tygodniu, częstotliwość jest ustalana podczas pierwszej konsultacji.

Inną formą jest terapia stacjonarna w ośrodku leczenie uzależnień od leków, gdzie pacjent jest objęty całodobową, fachową opieką. Na początku może być konieczny kilkunastodniowy detoks. Jest on zdecydowanie dłuższy niż ten w przypadku uzależnienia od alkoholu, ponieważ substancje czynne znajdujące się w środkach farmaceutycznych utrzymują się w organizmie znacznie dłużej niż alkohol. Po przejściu detoksu możliwa jest dalsza terapia, która obejmuje indywidualne rozmowy z psychologiem lub psychiatrą oraz grupowe spotkania z innymi uzależnionymi. Cały proces leczenia jest dość długotrwały, może trwać nawet kilka lub kilkanaście miesięcy. Po wyjściu z ośrodka, nadal konieczne są regularne wizyty u specjalisty.

Osobą uzależnioną pozostaje się do końca życia, cały czas należy unikać sytuacji, które mogłyby prowadzić do powrotu do nałogu. Nie jest to łatwe, ale z pomocą bliskich i dużym samozaparciem możliwe jest normalne życie.

Dodaj nowy komentarz do artykułu Dwie drogi leczenia uzależnień
Nick: